Aşağısayık Köyü
Hakkındaİlçeye uzaklığı yaklaşık 3km olan köy, doğuda Adakınık ve Çitler, batıda Cemaller, kuzeyde Bayramlar, güneyde Yukarı Sayık, kuzaydoğuda Kadılar ve güneybatıda Sorkun köyleri ile komşudur.
Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmesede edinilen bilgilere ilk yerleşimin tarihte Osmanlı İmparatorluğu döneminde olduğunu gösteriyor. Osmanlı imparatorluğu döneminde, Sait isimli bey iki arkadaşıyla yöreye yerleşir. Söylentilere göre bu kişiler, Aşağı Sait, Yukarı Sait ve Hesinler' dir ve yerleştikleri bölgelerde ev kurarlar.

Cumhuriyetimizin ilanından sonra;

Bu yerleşim birimleri Aşağısayık ve Yukarısayık olarak ikiye ayrılır. Hesinlerde Aşağısayık köyüne bağlanır. 72 haneli köyde, 18 hane çeşitli sebeplerle büyük şehirlere göç etmiştir. Şu anda köyde 54 hane bulunmaktadır. Köyde aileler hala lakaplarıyla anılırlar. Körler, Ceddükler ,Yanıklar, Ahçıgiller, Hacıgiller Teller, Çolakgiller, Deli Mehmetgiller, Adalıgiller bunlardan bazılarıdır... Köyümüzün üst kısmındaki hakim tepe de Himmet Dede türbesi vardır.

Dörtdivan’ın çoğu köylerinde olduğu gibi Aşağısayıkta’da ilkbaharda köyden 8 kilometre uzaklıktaki Sayık yaylalarına, haziran ayında ise Sayık aladağına göç edilir. Köyde okuma yazma oranı oldukça yüksektir. Köy halkı bunu 1953 yılında açılan ilkokula borçludur. Köy ilkokulundan mezun olan öğrenciler arasında doktor, mühendis, öğretmen ve subay bulunmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıkla temin ediyor. Son zamanlarda hayvancılığın bir alt kolu olan tavukçulukta bir hayli yaygın. Köy halkının çoğu kalıpçı boyacı, ve marangoz olarak büyük şehirlerde mevsimlik işçi olarak çalışıyor. Yine köyden yetişen müteahhitlerimiz de büyük şehirlerde faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca yurtdışında çalışan gurbetçi vatandaşlarımızda var. Örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı köy halkı yüzyıllar öncesi geleneklerini hala yaşatmaya çalışıyor. Düğün ve bayram adetlerini aynen koruyor.

Aşağısayıklılara en büyük tarihi mirası belkide köroğlu bıraktı. Her zaman haklının yanında haksızın karşısında olan köroğlu üç kıtaya kahramanlığı ile nam saldı. Köroğlu bütün dörtdivanlıların övünç kaynağı. Ancak ona sahip çıkmak herkesten çok Sayıklıların hakkı olsa gerek. Köyümüzün en büyük özelliği halk kahramanı KÖROĞLU'nun tarih kayıtlarında ve Cumhurbaşkanlığı arşivlerinde köyümüzde yaşadığı belirlenmiştir. Ayrıca ev yeride köyümüzde bulunmaktadır. Köroğlu ile ilgili daha fazla detay için burayı ziyaret edebilirsiniz...

Dörtdivan’ın güneybatısındaki bir yamacın eteğinde kurulmuş , ilçemizin şirin ve ayrıca mistik havası ile huzur veren bir köyü Aşağısayık..